Sołtysi Ambasadorami Czystego Powietrza

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarządzający programem Czyste Powietrze zaprosił sołtysów wszystkich wsi w Polsce, by stali się Ambasadorami Czystego Powietrza. To znakomita okazja dla doradców ds. dotacji, by w swojej okolicy wsparli sołtysów swoją wiedzą i doświadczeniem. Razem możecie więcej.

Sołtysi to naturalni liderzy w swoich społecznościach lokalnych, znają swoich sąsiadów, cieszą się ich zaufaniem. Warto ich przekonać, że uczynią dobrze dla swoich mieszkańców, gdy ułatwią im dostęp do dotacji z programu „Czyste Powietrze”. Sołtysi mogą być dla nich dobrym przykładem i pokazywać, że warto mieć docieplony dom i efektywne, ekologiczne źródło ciepła. Mogą zacząć od siebie.

Wiadomo, że sołtys obciążony jest wieloma innymi obowiązkami i nie ucieszy go obowiązek dokształcenia się jeszcze w Ciepłym Powietrzu, by móc o nim opowiadać kompetentnie. Jeśli jednak mieć będą wsparcie merytoryczne w doradcach ds. dotacji działających w ramach Koalicji Termomodernizacji, wówczas chętniej podejmą się tego zadania. Może zechcą zorganizować w swoim sołectwie jakieś spotkanie z zainteresowanymi, może wskażą tych, o których wiedzą, że myśleli już o ociepleniu domu, a może pójdą razem z Wami porozmawiać z nimi? Pojedźcie do sołtysów w waszej okolicy, zaproponujcie im skorzystanie z dotacji w Czystym Powietrzu, zaoferujcie się ze wsparciem. Z tego naprawdę może być chleb. Tym bardziej, że zachęca ich do tego sama pani minister Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska:

Szanowni Państwo Sołtysi, jesteście liderami społecznymi i macie bezpośredni kontakt z mieszkańcami Waszych sołectw, cieszycie się też ich zaufaniem. Chciałabym, żebyście stali się ambasadorami programu „Czyste Powietrze”, zachęcając mieszkańców do skorzystania z dofinansowania sięgającego nawet 136 200 złotych. […] Wasze działania będą niezwykle cennym wkładem, nie tylko w dalszy rozwój programu, ale przede wszystkim w jakość powietrza w Waszych małych ojczyznach. Wy natomiast zyskacie uznanie mieszkańców, którym pomożecie skorzystać z Programu.

Wspiera ją w tym apelu zastępca prezesa NFOŚiGW, pan Paweł Mirowski – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków, zwracając się do sołtysów tymi słowy:

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGWSzanowni Państwo, program „Czyste Powietrze” jest skierowany do każdego z Was i każdego z Waszych sąsiadów z sołectwa, który mieszka w domu wymagających docieplenia i wymiany starego pieca na nowe, ekologiczne i wygodne źródło ciepła. […] Dofinansowanie można uzyskać również na wymianę okien i drzwi oraz systemów grzewczych i wentylacyjnych. (..) Sołtysi! Wierzę, że Wasza sprawność i skuteczność, której dowodzicie każdego dnia, pozwoli Wam szerzyć wiedzę o korzyściach programu „Czyste Powietrze” wśród mieszkańców Waszych sołectw. A i Was namawiam do skorzystania z programu. Dom Sołtysa może być najlepszym przykładem.

Szczegóły tego pomysłu na zaangażowanie sołtysów znajdziecie na stronie programu Czyste Powietrze. Nie czekajcie, działajcie.