Jednym z wykładowców wiosennego spotkania Forum 100 był pan Daniel Markiewicz, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako osoba odpowiedzialna za realizację programu Czyste Powietrze wśród właścicieli domów jednorodzinnych, zaprezentował dotychczasowe efekty działań programu i ich konsekwencje dla branży okienno-drzwiowej.
Dotychczasowe rezultaty 4-letniego działania programu Czyste Powietrze to niemal 600 tysięcy złożonych wniosków i ponad 12 mld zł dotacji przyznanych na cele termomodernizacji budynków jednorodzinnych. W tej liczbie zawiera się niemal 130 tys. wniosków o wymianę okien o łącznej powierzchni ponad 2,4 mln mkw. Jeśli idzie o wymianę drzwi to złożono dotychczas 136,4 tys. wniosków na drzwi o łącznej powierzchni niemal miliona mkw. To ogromne ilości, a przecież stolarka nie była dotychczas priorytetem programu – były nim „kopciuchy”. Sytuacja zmieniła się w bieżącym roku, kiedy to od stycznia akcenty termomodernizacji stawiane są na okna, drzwi i ocieplenia ścian i stropów.
Wobec takiej sytuacji powstała branżowa Koalicja Termomodernizacji, która postawiła sobie za cel wykształcenie setek dilerów okienno-drzwiowych, aby byli kompetentni w obsłudze klientów, chcących skorzystać z dotacji na wymianę stolarki. Działania te już dzisiaj przynoszą efekty w realizacjach remontowych. Najnowsze statystyki, zaprezentowane na Forum 100 przez dyr. Markiewicza, pokazują stały postęp w ilości wniosków wpływających do Wojewódzkich Funduszy. O ile pod koniec ub. roku wpływało ich średnio 2-2,5 tysiąca tygodniowo, o tyle liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc, a już pod koniec kwietnia osiągnęła wartości 4-5 tysięcy wniosków w każdym tygodniu. Oznacza to, że ilość wniosków o dotację do termomodernizacji w ciągu 4 miesięcy zdołała się podwoić. Z rozmów z osobami składającymi wnioski w imieniu beneficjentów wiadomo, że znacząco wzrosła w nich ilość wnioskowanej wymiany okien, drzwi i bram. Polacy chcą wymieniać stolarkę na lepszą, energooszczędną.
W swoim wystąpieniu na spotkaniu Forum 100, dyrektor Markiewicz zapowiedział też działania dla powołania tzw. Operatorów. W zamyśle Narodowego Funduszu mają to być doradcy dla tych właścicieli budynków, którzy są mniej zaradni, którzy nie wiedzą jeszcze, że mogą skorzystać w funduszy Czystego Powietrza. Operator ma być ich przewodnikiem po świecie termomodernizacji: doradzi im jak ocieplić budynek, wypełni za nich wniosek, zrobi audyt i przypilnuje, aby cały proces termomodernizacji ich budynku przebiegł bez zakłóceń. Na koniec przypilnuje, aby otrzymali dotację do tych prac. Naturalnymi kandydatami na Operatorów są doradcy ds. dotacji, wykształceni przez Koalicję Termomodernizacji. Oni już dzisiaj składają wnioski w imieniu klientów, zapewniają im ekipy wykonawcze i pomagają otrzymać dotację. Działają w całej Polsce, w każdym województwie, a kontakt z nimi można uzyskać na stronie Koalicji w zakładce: Znajdź Doradcę.