Czyste Powietrze 3.0 – korzystne zmiany w nowej odsłonie programu

Red.: Redakcja |Data publikacji:

W dniu 15 grudnia w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska ogłoszono dwie rewolucyjne zmiany w zasadach działania programu Czyste Powietrze.

Pierwsza z kluczowych zmian dotyczy priorytetu wymiany stolarki i docieplenia budynku nad wymianą źródła ciepła, a druga to 100-procentowa dopłata do tej inwestycji dla najmniej zarabiających. Dotychczas program stawiał przede wszystkim na wymianę pieców węglowych (tzw. „kopciuchów”) na bardziej ekologiczne, niskoemisyjne źródła ciepła. Od 2023 roku priorytet uzyska głęboka termomodernizacja, w tym przede wszystkim wymiana okien i drzwi oraz docieplenie ścian i stopów.

Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków:

Do tej pory trzeba było rozliczyć zadanie pokazując najpierw wymianę „kopciucha”, a dopiero później można było wykonać termomodernizację domu. Dzisiaj odwracamy tą kolejność: pozwalamy rozliczyć najpierw zadanie polegające na termomodernizacji, a dopiero przed końcowym rozliczeniem, beneficjent będzie musiał pokazać, że wymienił „kopciucha” na źródło niskoemisyjne, wysokosprawne.

Od początku programu Czyste Powietrze, a więc od roku 2018, dotacje przyznano ponad 531 tysiącom inwestorów, którzy wymienili „kopciuchy”. Jeżeli nie wykonali przy tym wymiany okien i ocieplenia ścian, to będą mieli teraz możliwość złożenia drugiego wniosku. W nowej odsłonie programu, funkcjonującej pod nazwą Czyste Powietrze 3.0, na zadanie termomodernizacji będą teraz mogli uzyskać dodatkową dotację w wysokości od 33 tys. zł w I grupie (dochody poniżej 135 tys. zł rocznie) do 70 tys. zł w grupie III (dochody do 1090 zł na osobę w rodzinie). Grupy najmniej zarabiających dotyczy też druga, rewolucyjna zmiana w programie: będą mogli oni skorzystać z całkowitej, 100-procentowej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu.

Nie tylko podwyższono progi dochodowe i wprowadzono wyższe dofinansowanie, ale także urealniono koszty jednostkowe materiałów i usług oraz uproszczono procedury rozliczeń. Nabór wniosków na nowych zasadach już od 3 stycznia 2023 roku.