Wzrost kosztów energii elektrycznej i ogrzewania znalazły się w czołówce obaw Polaków co do najbliższej przyszłości. W badaniu UCE Reasearch wskazało na nią 34 proc. respondentów, dokładnie tyle samo, co obawiających się podwyżek cen żywności.
Z badania pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków” zrealizowanego przez UCE Research i platformę ePsycholodzy.pl wynika, że blisko 94% ankietowanych obawia się konkretnych sytuacji, które potencjalnie mogą wystąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Ponad połowa respondentów boi się rosnącej inflacji i dalszej utraty wartości pieniądza, a ponad 1/3 choroby najbliższych, podwyżek cen żywności i innych towarów dostępnych w sklepach oraz wzrostu kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Natomiast najmniej wskazań z listy obejmującej ponad 30 obaw i lęków ma spadek cen nieruchomości – taką obawę ma zaledwie 1,1 proc. Polaków.
Biorąc pod uwagę wspomnianą. listę lęków i obaw, 50,8% Polaków wskazuje odpowiedź dotyczącą inflacji, w tym utraty wartości pieniądza. Częściej robią to kobiety niż mężczyźni. Mówią o tym głównie osoby w wieku 56-80 lat. Przeważnie tak deklarują rodacy uzyskujący 3000-4999 zł netto miesięcznie. Dotyczy to też w szczególności ludzi z wyższym wykształceniem.
Ponadto z badania wynika, że 38,4% respondentów obawia się choroby najbliższych. Na kolejnych miejscach w ww. zestawieniu widzimy takie odpowiedzi, jak podwyżkę cen żywności i innych towarów dostępnych w sklepach – 33,9%, wzrost kosztów energii elektrycznej i ogrzewania – 33,9%, a także chorobę, utratę własnego zdrowia – 33,7%. Z kolei 32,4% ankietowanych obawia się obniżenia jakości życia, 27,1% – wojny, konfliktu zbrojnego na terenie Polski, a 20,3% – anomalii pogodowych (mrozów, śnieżyc, huraganów, powodzi). 20,1% respondentów wskazuje odpowiedź dotyczącą awarii elektrowni atomowej w pobliżu Polski, a 19% – destabilizacji państwa (protestów, strajków, zamieszek, fałszowania wyborów, propagandy).
W tych trudnych czasach mamy wiele obaw. Trudno też się dziwić, że wobec kłopotów na rynku surowców energetycznych, obawiamy się wzrostu kosztów ogrzewania naszych domów i mieszkań. Obawiamy się, ale jednocześnie działamy, żeby zapobiec skutkom takich wzrostów. Dzięki kompleksowej termomodernizacji budynków możemy zaoszczędzić ponad 40 proc. energii cieplnej, a do tego, wbrew inflacji, sfinansować to ze środków programu Czyste Powietrze. Koalicjanci akcji dotacjenaokna.pl pomagają Polakom przejść przez ten proces od wykonania audytu energetycznego, przez wypełnienie wniosku o dotacje, po nadzór nad wykonaniem prac. Z nami obawy Polaków stają się mniejsze. – komentuje Paweł Gregorczyk, koordynator działań Koalicji Termomodernizacji.