16 milionów zł dotacji w każdym powiecie

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Na pierwszym kursie online akcji dotacjenaokna.pl pojawiło się wyliczenie, że każdego roku w każdym powiecie na wymiany stolarki czekać będzie budżet 16 mln zł. Powiat mogilenicki podsumował aktywność swoich mieszkańców w programie Czyste Powietrze i okazało się, że rząd wielkości może być dla tej kwoty rzeczywiście poprawny.

W ubiegłotygodniowym kursie online dla doradców ds. dotacji wzięło udział 90 handlowców związanych z branżą stolarki. Poza zapoznaniem ich z zasadami funkcjonowania programu Czyste Powietrze w roku 2023 zaprezentowano im również kolejne kroki wypełniania wniosku o dotacje w tym programie. Część druga kursu, już stacjonarna, odbędzie 26 stycznia w stołecznej Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, a zakończy się ona sprawdzianem umiejętności wypełniania wniosków o dotacje.

Koordynator Koalicji Termomodernizacji – dr Paweł Gregorczyk wraz z naszym Krajowym Konsultantem – mgr Sebastianem Matuszczykiem (na zdjęciu obok), prowadząc ten kurs zaprezentowali uczestnikom wyliczenia, z których wynikało, że przez najbliższych 9 lat w każdym powiecie w Polsce (a jest ich w sumie 308) na wymianę stolarki w modernizowanych budynkach przeznaczone zostanie w każdym roku średnio ok. 16 mln zł. Wyliczenia te potwierdziły informacje z powiatu mogielnickiego, w którym złożono dotychczas 1130 wniosków na kwotę niemal 17,5 mln zł dotacji. Podpisanych zostało tu 1049 umów na kwotę 16,4 mln zł. Najwięcej wniosków, bo 602 złożyli mieszkańcy gminy Mogilno, a dalej Strzelno i Jeziora Wielkie. Od tego roku także w powiecie mogielnickim wdrażane są nowe zasady programu Czyste Powietrze, a wśród nich wyższa wysokość dotacji oraz podwyższenie progów dochodowych. Czyste Powietrze 3.0 stawia też bardziej wyraźne akcenty na wymianę okien i drzwi oraz ocieplanie ścian i stropów. Prezes Wojewódzkiego Funduszu OŚiGW, pan Ireneusz Stachowiak, mówi o nich tak:

To są kluczowe zmiany, które mają zachęcić do podejmowania kompleksowych działań. Wszystko po to, aby nasze domy stały się bardziej energooszczędne. Dzięki takim działaniom możemy zaoszczędzić nawet od 50 procent do 70 procent energii. Beneficjenci, którzy wymienią źródło ciepła, dokonają kompleksowej termomodernizacji domu, a przy tym, jeśli będą chcieli założyć również instalację fotowoltaiczną, to będą mogli liczyć na jeszcze wyższe wsparcie finansowe.

źródło: CMG24.pl