VELUX – Nawet 100 procent dofinansowania na wymianę okien

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Wysokie rachunki za ogrzewanie skłaniają wielu właścicieli domów do zastanowienia się nad ich ociepleniem, w tym również nad wymianą stolarki otworowej. Termomodernizacja domu, to najbardziej optymalne rozwiązanie, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków. W 2023 roku możemy otrzymać duże wsparcie dla takich inwestycji. Zmiany w programie „Czyste Powietrze”, wprowadzone w styczniu br., pozwalają bowiem uzyskać nawet 100-proc. dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, w tym także na wymianę okien.

1920_okna Velux

Ogólnopolski rządowy program „Czyste Powietrze” do tej pory koncentrował się na dopłatach do wymiany starych pieców na niskoemisyjne. Po zmianach, które zostały wprowadzone na początku 2023 roku, właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat, mają możliwość uzyskania dużego dofinansowania do przeprowadzenia tzw. głębokiej termomodernizacji, czyli przede wszystkim wymiany okien i drzwi oraz docieplenia ścian i stropów.

Nowe progi dochodowe

Tegoroczne zmiany obejmują podwyższenie progów dochodowych, wprowadzenie wyższego dofinansowania, urealnienie kosztów materiałów i usług oraz uproszczenie procedur rozliczeń.  Program podzielony jest na trzy poziomy, w zależności od dochodów. Dla poziomu podstawowego można otrzymać do 66 000 zł dotacji na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła, dla poziomu podwyższonego do 99 000 zł, a dla najwyższego poziomu – do 135 000 zł.

1920_czystepowietrze3.0 koalicjatermomodernizacji Velux

 

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze to bardzo korzystne zmiany z perspektywy zarówno beneficjentów jak i dilerów materiałów budowlanych oraz firm wykonawczych. Nie dość, że więcej osób może obecnie skorzystać z dofinansowania, to do dyspozycji mają wyższe kwoty na termomodernizację budynku oraz wymianę pieca. Nie bez powodu wymieniłem te działania w takiej kolejności, ponieważ inną istotną zmianą jest fakt, że nie musimy obecnie rozpoczynać inwestycji od wymiany źródła ciepła, a możemy np. od wymiany okien – mówi Paweł Gregorczyk, koordynator Koalicji Termomodernizacji, która powstała, by uświadamiać zasady programu „Czyste Powietrze” i zachęcać do korzystania z dotacji.

Jak skorzystać z dofinansowania?

Aby skorzystać z dofinansowania, należy złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego wypełnieniu pomagają specjaliści w urzędzie gminy. Nabór ruszył 3 stycznia 2023 roku. Co więcej, już wkrótce, w wybranych punktach dystrybucji oraz hurtowniach budowalnych, wsparcia będą udzielać także rekomendowani doradcy ds. dotacji, przeszkoleni w ramach Koalicji Termomodernizacji, do której dołączyła także firma VELUX.