KAPICA – razem zmieniamy świat na lepsze

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Program Czyste Powietrze powrócił w 2023 roku z dużymi zmianami. Właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego mają możliwość uzyskania dofinansowania termomodernizacji obejmującej m.in. wymianę okien i drzwi. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska termomodernizacja budynków i efektywne zarządzanie energią pomagają w walce ze smogiem w Polsce. Czyste powietrze to cel, który możemy osiągnąć wyłącznie wspólnymi siłami, dlatego zachęcamy wszystkich do podjęcia ekologicznych aktywności. Teraz jest to prostsze niż kiedykolwiek – wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie!

Wsparcie w zakresie doboru i wymiany stolarki – firma Kapica w Koalicji Termomodernizacji

Jako rodzinna firma z ponad 95-letnią tradycją wiemy, że wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków. Wobec tego dołączyliśmy do Koalicji Termomodernizacji – grona ekspertów doskonale znających rynek budowlany. Dzięki uczestnictwu w kursach nasi pracownicy mogą zaproponować klientom najkorzystniejsze rozwiązania, tak aby produkt spełniał normy programu Czyste Powietrze.

Dla kogo przeznaczony jest program?

Ogólnopolski program Czyste Powietrze skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego bądź wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Nowa wersja programu podzielona jest na trzy części.

Pierwsza część – podstawowy poziom dofinansowania do 33 tys. zł – jest dla osób z rocznym dochodem do 135 tys. zł. Beneficjentami części drugiej – podwyższonego poziomu dofinansowania do 37 tys. zł – mogą być osoby dysponujące przeciętnym miesięcznym dochodem do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W części trzeciej – najwyższym poziomie dofinansowania – przewidziano nawet 69 tys. zł dotacji. W tym przypadku przeciętny dochód na osobę musi wynosić do 1090 zł (dot. gospodarstw wieloosobowych) lub do 1526 zł (dot. gospodarstw jednoosobowych). Dodatkowo uruchomiona została możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z programu. Możliwe jest też złożenie wniosku o dotację z prefinansowaniem.

Nawet stuprocentowy zwrot kosztów termomodernizacji

W tegorocznej edycji programu Czyste Powietrze przewidziane jest całkowite dofinansowanie wymiany instalacji grzewczych, okien i drzwi czy bramy garażowej oraz ocieplenia budynku. Na stuprocentowy zwrot mogą liczyć rodziny, w których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa nie przekracza 1090 zł. Dofinansowanie do 100% wartości inwestycji można uzyskać w ramach akcji Stop Smog. Działanie programu uzależnione jest od zaangażowania gminy, która pokrywa 30% kosztów inwestycji.

Jak skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze?

Aby skorzystać z dofinansowania, należy złożyć odpowiedni wniosek w lokalnej siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub skorzystać z możliwości wnioskowania zdalnego. Gotowe wnioski można znaleźć na portalu gov.pl (w zakładce „Nieruchomości i środowisko”) lub na stronie internetowej wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W wypełnieniu wniosku pomagają urzędnicy lub rekomendowani doradcy ds. dotacji – między innymi przeszkoleni pracownicy firmy Kapica.

Wymiana okien i drzwi  

Produkty firmy Kapica spełniają wszystkie normy programu Czyste Powietrze, co oznacza, że można uzyskać na nie nawet 100% dofinansowania. Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. doceniane przez klientów okna Basic, Premium i Exclusive oraz drzwi PVC. Na szczególną uwagę w kontekście termomodernizacji zasługują też nagrodzone Laurem Konsumenta 2022 systemy drzwi przesuwnych Schüco. Naszym klientom oferujemy kompleksowe usługi – doradztwo w zakresie wypełniania wniosków o dotację i doboru ekologicznej stolarki, fachowy montaż produktów, serwis oraz przeprowadzanie audytów. Zachęcamy do kontaktu z doradcami firmy Kapica.