DAKO – jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Ulga termomodernizacyjna to kolejna, po programie „Czyste Powietrze”, forma wsparcia właścicieli domów jednorodzinnych w podejmowaniu inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków. W naszym artykule dowiesz się jak z niej skorzystać.

Na czym polega ulga termomodernizacyjna ?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, która została wprowadzona w 2019 roku. Podatnicy, w jej ramach, mają możliwość odliczenia od podstawy podatku dochodowego kosztów związanych z termomodernizacją domów jednorodzinnych. Podstawą do odliczenia podatku są potwierdzone fakturami wydatki za elementy poprawiające efektywność energetyczną budynku, wykazane w roku podatkowym za który się rozliczamy. Musimy jednak pamiętać, że możemy rozliczyć wydatki w inwestycjach, które zakończyły się przed upływem 3 lat od roku, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.

Ulga termomodernizacyjna to bardzo popularna wśród podatników forma wsparcia działań proekologicznych. Od początku jej wprowadzenia skorzystało z niej blisko 700 tys. podatników, którzy odliczyli ponad 10 mld złotych.

Ulga termomodernizacyjna – jak ją uzyskać ?

Aby skorzystać z ulgi z ulgi termomodernizacyjnej musimy spełnić kilka warunków:

  • własność lub współwłasność nieruchomości,
  • budynek musi być domem jednorodzinnym,
  • inwestycja z której chcemy odliczyć podatek musi być zakończona przed upływem 3 lat, od momentu kiedy został poniesiony na nią pierwszy wydatek.

Jakie wydatki możemy rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Jakie przedsięwzięcia możemy odliczyć od podstawy podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Katalog inwestycji jest szeroki. Wśród zadań poprawiających właściwości termiczne budynku, na które możemy otrzymać ulgę, znajdziemy m.in.:

– zakup i montaż materiałów budowlanych do ocieplania przegród budowlanych, balkonów, fundamentów lub materiałów służących ochronie przed zawilgoceniem,

– zakup i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,

– zakup i wymiana źródła ciepła na kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, pompę ciepła – wraz z niezbędnym osprzętem, (też demontaż starego źródła ciepła),

– zakup i montaż kolektora cieplnego lub fotowoltaiki.

Wysokość ulgi podatkowej wynosi 53 tys. złotych dla jednego z podatników. Istnieje jednak możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Wtedy wartość ulgi jest sumowana, a małżeństwo będzie mogło odliczyć od podstawy obliczenia podatku aż 106 tys. złotych. Odliczenie podatku może być połączone z uzyskaniem dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”. W takim przypadku kwota, jaką chcemy odliczyć musi zostać pomniejszona o kwotę uzyskanego dofinansowania.

Musimy pamiętać jednak o ważnej kwestii, która pozostaje niezmienna w 2023 roku. Ulgę termomodernizacyjną możemy otrzymać na inwestycje poniesione w istniejących budynkach. Nie przysługuje ona dla domów powstających. Nieruchomość musi również, przynajmniej w części spełniać cele mieszkalne. Możliwe jest wydzielenie w modernizowanym budynku lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą – jednak prawodawca zastrzegł, że jego powierzchnia nie może on przekraczać 30% całej powierzchni budynku.

W jaki sposób możemy rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Ulgę termomodernizacyjną rozliczamy w ramach PIT. Aby z niej skorzystać musimy do deklaracji podatkowej uzupełnić i złożyć załącznik PIT/O. W zależności od rodzaju uzyskania dochodu jesteśmy zobowiązani do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej w następujących deklaracjach:

PIT 36 i PIT 37 (jeśli rozliczasz się wg skali podatkowej),
PIT 36L (jeśli stosujesz podatek liniowy),
PIT 28 (jeśli jesteś na ryczałcie).

Kwotę ulgi wpisujemy w deklaracji podatkowej w rubryce „odliczenia od dochodu” w okienku „odliczenia wskazane w PIT/O”.

Ważne: Jeżeli część kosztów termomodernizacji budynku poniesiemy w kolejnym roku kalendarzowym, musimy je rozliczyć w następnej deklaracji PIT.

Podsumowanie

Dbałość o środowisko naturalne, stała się w ostatnich latach jednym z najważniejszych tematów poruszanych w debacie publicznej. Aby wspomóc finansowo inwestycje poprawiające jakość powietrza, rząd wspólnie z Unią Europejską stale wprowadza nowe programy dofinansowań do wymiany m.in. źródeł ciepła i stolarki. Decydując się na termomodernizację budynku i poprawienie jego efektywności energetycznej możemy skorzystać z kilku form wsparcia -m.in. dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” lub „Ciepłe Mieszkanie” oraz skorzystać z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.

źródło: materiały firmy DAKO