Wymiana okien jest bardzo opłacalna

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Jak wyliczyliśmy w roku 2022 wymiana starych okien na nowe, energooszczędne może nam pozwolić na zaoszczędzenie w każdym sezonie grzewczym wartości 2200 zł na rachunkach za ogrzewanie. To wyliczyliśmy przy założeniu, że ogrzewamy dom energią elektryczną, a powierzchnia okien w naszym domu wynosi 20 mkw. Ile nas kosztuje taka wymiana i czy ona się opłaca?

Ceny standardowych, białych okien energooszczędnych, takich o wsp. Uw<0,9 W/m2K, wahała się w roku 2022 roku w granicach 700 zł/m2 netto (bez VAT). To znaczy, że za komplet okien o powierzchni 20 mkw. zapłacilibyśmy 14 000 zł plus 23 proc. VAT (3 220 zł), czyli razem 17 220 zł brutto. Tyle, że jak powiedzieliśmy sobie wcześniej, rozsądniej jest zamówić te okna razem z usługą montażu (wymiany), a wówczas koszt będzie podobny, bo zapłacimy niższą, 8-procentową stawkę VAT. Przyjmijmy dla uproszczenia, że za te okna wraz z usługą ich zamontowania w miejscu starych okien zapłacimy ok. 18 000 zł.

Gdybyśmy tylko na tym poprzestali to by znaczyło, że wydając jednorazowo 18 000 zł zyskujemy w każdym roku 2200 zł na zmniejszonym rachunkach za ogrzewanie. Oznacza to, że każdego roku zwraca nam się 12 proc. wydatkowanej kwoty. Zwrot tej „inwestycji” nastąpi po 8 latach, ośmiu sezonach grzewczych. To oczywiście przy założeniu, że ceny energii w tym czasie nie wzrosną, bo gdyby wzrosły, wówczas zwrot nastąpiłby wcześniej. Ale obiektywnie należy przyznać, że byłby to dość długi czas.

Czas na dopłaty

Funkcjonują jednak w naszym kraju programy, które wspierają finansowo tych, którzy inwestują w oszczędzanie energii np. wymieniając okna na bardziej energooszczędne. Takim programem jest m.in. „Czyste Powietrze”, które po spełnieniu konkretnych wymagań, przyznaje inwestorowi bezzwrotne dofinansowanie do tej inwestycji. Reguły programu przyjęte na rok 2023 przyznają inwestorom dotację w wysokości minimum 40 proc. wartości inwestycji. Jeśli więc zapłacimy za naszą wymianę 18 000 zł, to z programu powinniśmy otrzymać zwrot w wysokości 7 200 zł. To oznacza, że wymiana będzie nas kosztować „zaledwie” 10 800 zł.

Żeby skorzystać z dotacji w programie „Czyste Powietrze” trzeba spełnić szereg warunków podstawowych: m.in. być właścicielem domu jednorodzinnego, mieć dochód roczny nie wyższy niż 135 tys. zł, mieć odpowiedni piec c.o. i kilka innych, bardziej szczegółowych wymagań. Dla tych jednak, których miesięczny dochód nie przekracza 1894 zł na osobę w rodzinie, taka dotacja do wymiany okien może wynieść nie 40%, ale nawet 70%, czyli do zwrotu byłoby nie 7 200 zł, ale 12 600 zł! Mało tego. Najnowsze propozycje programowe pozwalają otrzymać połowę dotacji już na etapie złożenia i zatwierdzenia wniosku! Wówczas jeszcze przed rozpoczęciem prac, nasz dostawca okien otrzymać może 6 300 zł z funduszu Programu, po ich zakończeniu otrzyma stamtąd kolejne 6 300 zł, a my dopłacimy mu zaledwie 5 400 zł z własnych środków! Oznacza to, że inwestując 5 400 zł otrzymamy całkowity zwrot z tego już po 3 latach w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie, a już w połowie trzeciego roku będziemy mieli „zyski” w postaci 2200 zł w każdym kolejnym roku! Dożywotnio!

Jeśli uda nam się potwierdzić w gminie, iż dochód na osobę w naszej rodzinie nie przekracza 1894 zł, wtedy po 3 latach od wymiany okien mamy wycofany kapitał i dożywotnią, stałą roczną „oszczędność” w wysokości 2200 zł. To przy mało realnym założeniu, że koszty energii w kolejnych latach nie wzrosną. Ale nie dość tego! Jeśli wydamy w tym roku 18 000 zł na cele termorenowacji budynku, skorzystamy z dotacji, a z własnych środków wyłożymy zaledwie 5 400 zł, wówczas o tą kwotę możemy zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania, a więc zapłacimy mniejszy podatek. Nawet jeśli wynosi on 12 proc., to daje nam to w rozliczeniu PIT podatek mniejszy o 650 zł. To oznacza, że korzystając z programu dotacji oraz z odliczenia podatkowego za nasze nowe okna zapłacimy mniej niż 4 750 zł ! Za tą kwotę będziemy mieli wymienione WSZYSTKIE okna w naszym domu na nowe, energooszczędne.

Koszt wymiany okien o powierzchni 20 mkw.                    – 18 000 zł
Dotacja podwyższona z programu „Czyste Powietrze”  – 12 600 zł (-)
Odliczenie od podstawy opodatkowania (min.)                   –       650 zł (-)
———————
Rzeczywisty koszt wymiany okien                                             – 4 750 zł

Oszczędności na energii dzięki wymianie okien (min) – 2 200 zł rocznie
Czas zwrotu z inwestycji                                                           –   2 lata

Wymiana okien najlepszą inwestycją

Zadając sobie pytanie o opłacalność wymiany okien w naszym domu, możemy być pewni, że jest to inwestycja bardzo opłacalna. Nie tylko podnosi efektywność energetyczną naszego budynku, pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale też jest jednym z bardziej efektywnych narzędzi finansowych zainwestowania naszego kapitału. Nie ma chyba dzisiaj na rynku inwestycji, która dałaby nam 50 procentową dożywotnią rentę od zainwestowanego kapitału.

Nie tylko więc warto wymienić w tym roku okna na energooszczędne, ale warto wymienić również drzwi wejściowe, a także bramę garażową. Warto również ocieplić ściany, zainstalować fotowoltaikę, a przy okazji wymienić kocioł węglowy na pompę ciepła. Jedynym ograniczeniem jest wartość całej inwestycji do której przysługuje dotacja i którą można uwzględnić w odpisie podatkowym. W roku 2023, jeśli przysługuje nam prawo do 70-procentowej dotacji, otrzymamy zwrot pieniędzy wydanych na cele termomodernizacji budynku w wysokości do 66 000 zł. Oznacza to, że możemy wydać na te prace 110 000 zł. W zamian rachunki za ogrzewanie zmniejszą się nam dożywotnio o co najmniej 40 proc. Ta gra jest warta świeczki.

Każdy przypadek jest oczywiście inny, różne mamy piece c.o., inne będą obowiązywać wyliczenia, inne kwoty. Nie mniej, podany powyżej przykład pokazuje, że skorzystanie z okazji do oszczędzania energii cieplnej w tym trudnym energetycznie czasie może być korzystne nie tylko dla planety, ale również dla naszych finansów osobistych.