Kocioł gazowy czy pompa ciepła?

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją obecnie inwestorzy podejmujący termomodernizację domu jest wybór źródła i systemu ogrzewania. To kluczowa kwestia z punktu widzenia kosztów związanych z eksploatacją i użytkowaniem domu. A wybór nigdy nie był jeszcze tak trudny. Dlaczego? Z jednej strony niezmiennie ważne są uwarunkowania techniczne, a z drugiej – obecna sytuacja rynkowa związana z trudnymi do przewidzenia kosztami gazu, energii i innych surowców. Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Tinos Purmo

 

Kocioł gazowy czy pompa ciepła?

Jakie rozwiązanie wybrać decydując się na efektywne i energooszczędne ogrzewanie? Kondensacyjny kocioł gazowy czy pompę ciepła? – to pytania, które są obecnie jednym z najważniejszych dylematów wśród inwestorów planujących budowę domu oraz tych, którzy są w trakcie prac. „Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników i wiele argumentów przemawiających na ich korzyść. To z pewnością najbardziej energooszczędne źródła ciepła na rynku, dlatego wybór po prostu nie może być zły. Jednak obecna sytuacja związana z trudnymi do przewidzenia czynnikami takimi jak podaż czy ceny energii elektrycznej i gazu w pewien sposób determinuje podjęcie decyzji i warto wziąć uwagę wszystkie plusy i minusy” – mówi Piotr Krzemiński, kierownik działu technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Przy wyborze źródła ciepła nie da się podjąć decyzji bez analizy indywidualnych uwarunkowań inwestycji, np. obciążenia cieplnego budynku, dostępności gazu, tempa budowy, kosztów inwestycji oraz preferencji wyboru systemu – grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy mieszane itp. W dużym uproszczeniu jednak można wskazać na najważniejsze argumenty. Decydując się na wybór pompy ciepła musimy wziąć pod uwagę dużo wyższe, jednorazowe koszty samej inwestycji związanej z zakupem i instalacją, musimy także mieć świadomość, że rozwiązanie wymaga ciągłej dostawy prądu. Ale w przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu podłogowym w całym domu koszty ogrzewania w obecnej sytuacji rynkowej będą najniższe (w przypadku średniej wielkości domu szacunkowo będzie to ok. np. 1000-2000 pln rocznie mniej).

Flex PurmoNiskotemperaturowy kondensacyjny kocioł gazowy to zazwyczaj pierwszy wybór kiedy w przypadku inwestycji jest możliwe podłączenie gazu. W obecnej sytuacji rynkowej rozwiązanie to ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim z pewnością mniejsze ryzyko wystąpienia lockdownu gazowego niż energetycznego czy ustalenia nowych taryf dla czasokresów poboru. Nie bez znaczenia jest także fakt, że jest to technologia obecna na rynku od bardzo wielu lat i bez problemu znajdzie się ekipę instalacyjną czy serwisową. Optymalnie ustawiony kocioł gazowy pracuje w sposób ciągły, jest cichy i może być zainstalowany nawet w pomieszczeniu gospodarczym, jeśli w domu nie ma miejsca na kotłownię. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ekologią – niską emisją Co2 oraz ekonomią inwestycji.

Podłogówka czy grzejniki?

„Inwestorzy decydujący się na pompę ciepła zazwyczaj wybierają ogrzewanie podłogowe w całym domu, ponieważ jest to najbardziej efektywne rozwiązanie. W przypadku kotła gazowego najczęściej wybierany jest tzw. model mieszany czyli częściowo system płaszczyznowy połączony z niskotemperaturowymi grzejnikami, co daje efektywne i energooszczędne ogrzewanie. To także optymalne rozwiązanie dla inwestorów, którzy mają w swoich domach stare, nieefektywne kotły np. na paliwo stałe czy węgiel. Wystarczy wymiana kotła i starych, żeliwnych grzejników na niskotemperaturowe, dedykowane do modernizacji, które znajdziemy w ofercie renomowanych producentów” – podsumowuje Piotr Krzemiński.

Tinos_H_2 Purmo

Odpowiednio dobrane grzejniki płytowe współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła np. pompami ciepła czy kondensacyjnym kotłem gazowym podobnie efektywnie co instalacje podłogowe i ścienne. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zwolennicy ekologicznych rozwiązań grzewczych, jeśli z powodu wysokich kosztów lub czasochłonnego remontu nie zdecydują się na montaż ogrzewania płaszczyznowego. Dodatkowo dzięki oryginalnemu wzornictwu grzejniki płytowe mają szansę stać się niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacji każdego wnętrza. W dostępnej na rynku ofercie znajdziemy co najmniej kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowania pompy ciepła w modernizowanych budynkach.

opr. na podstawie materiałów firmy Purmo