Ile kosztuje ocieplenie ścian?

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Jednym z elementów dofinansowanych w programie Czyste Powietrze jest głęboka termomodernizacja przegród. W jej skład wchodzi wymiana okien i drzwi oraz ocieplenie ścian zewnętrznych, najczęściej styropianem.

Przyjmuje się, że do ocieplenia ścian zewnętrznych potrzeba około 12-15 cm warstwy styropianu. Jest to minimalna wartość. Im grubsza płyta styropianowa, tym lepsza jest izolacja domu. Średnia wartość grubości warstwy ocieplenia to 20 cm. Na stronie Czystego Powietrza znajduje się kalkulator do wyliczenia grubości warstwy ocieplenia niezbędnej do uzyskania obecnych standardów cieplnych. Znajdziecie ją TUTAJ.

Ile kosztuje metr ocieplenia domu styropianem?

Przez ostatnie lata ceny styropianu ulegały dużym zmianom. Już w 2021 roku można było zauważyć duży wzrost ceny ocieplenia. Ich wartość rosła, aż do zeszłorocznych wakacji. Od tamtego czasu daje się zauważyć lekki spadek cen. Było to spowodowane mniejszym zainteresowaniem materiałami budowlanymi, które spowodowane było mniejszą ilością inwestycji w nowe budynki i remonty. Koszt ocieplenia domu styropianem jest stosunkowo niski w porównaniu do innych form izolacji.

Poleca się, aby warstwa styropianu ocieplającego dom miała grubość około 20 cm. Koszt metra kwadratowego grafitowego styropianu fasadowego dobrej jakości wynosi około 100-115 zł.
Jeśli nasz dom ma powierzchnię 100 m2, możemy spodziewać się, że w wersji optymistycznej, ocieplenie go styropianem będzie kosztować 20 tys. zł. Jeśli wybierzemy droższą opcję styropianu i usługi, może nas to wynieść nawet 25 tys. zł.

Mimo nie małych kosztów warto zainwestować w dobrą izolację., a już w szczególności, gdy możemy skorzystać z dotacji w programie Czyste Powietrze. W dłuższej perspektywie może nas ona uchronić od wysokich rachunków za ogrzewanie. Pieniądze, które zainwestujemy teraz, wrócą do nas za kilka lat.

Ile kosztuje robocizna przy ociepleniach?

Jedną z kluczowych kwestii w przypadku wszelkich prac związanych z budową lub remontem domu jest koszt robocizny. Od tego, ile wydamy na robociznę, będzie zależeć jakość ocieplenia domu. Obecnie ceny za wykonanie 1 m2 ocieplenia i elewacji domu wahają się od 100 do 130 zł. Oczywiście ceny zależą od miejsca, w którym ocieplamy dom. Ceny będą się różnić pomiędzy dużymi miastami wojewódzkimi, a np. małymi miejscowościami na wschodzie Polski. Pamiętajmy jednak, że zbyt niska cena może oznaczać dla nas przykre konsekwencje.