Drzwi zewnętrzne chronią nasz dom przed wieloma czynnikami, takimi jak nadmierny hałas, nieproszeni goście czy mroźna temperatura. Warto wnikliwie przemyśleć ich zakup, ponieważ prawidłowo dobrane znacząco podniosą warunki mieszkaniowe całego budynku.
W jaki sposób sprawdzić poziom termoizolacji drzwi?
Mnogość produktów na rynku stolarki otworowej utrudnia wybór tych właściwych dla nas drzwi wejściowych. W pierwszym rzędzie kierujemy się estetyką, oceniamy czy dane drzwi nam się podobają. W drugim kroku przyda nam się znajomość pojęcia „współczynnik przenikania ciepła (Ud)” – znacząco ułatwi nam podjęcie odpowiedniej decyzji. Wartość tego współczynnika stanowi podstawową informację techniczną, której należy się bliżej przyjrzeć podczas zakupu drzwi zewnętrznych. Im wyższa wartość współczynnika, tym więcej ciepła przedostaje się na zewnątrz budynku przez drzwi. Co to oznacza w praktyce? Drzwi o dobrze chroniące przed stratami ciepła to drzwi posiadające niską wartość współczynnika przenikania ciepła „Ud”.
Współczynnik przenikania ciepła określa stopień przenikania ciepła przez przegrody termiczne. W tym wypadku określa ilość energii (wyrażonej w watach) przenikającego przez 1 mkw przegrody), gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin). Im mniejszy jest współczynnik, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody.
Współczynnik przenikania ciepła a prawne wytyczne
Do końca roku 2020 współczynnik przenikania ciepła według prawnych wymagań nie mógł przekraczać 1,5 W/(W/m2K ). Od roku 2021 wytyczne uległy zmianie i aktualna wartość współczynnika przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych nie może być wyższa wartościowo niż 1,3 W/m2K i takie też są wymagania programu Czyste Powietrze. W budownictwie pasywnym wartość ta jest jeszcze niższa i wynosi 0,7-0,8 W/(W/m2K ).
Troska o oszczędzanie energii cieplnej, ale też dbanie o środowisko naturalne jest obecnie niezwykle istotne. Z tego powodu producenci drzwi wejściowych kładą duży nacisk na trzymanie się prawnych wytycznych oraz produkcję drzwi o bardzo wysokich parametrach termoizolacyjnych. Takie właśnie „ciepłe” drzwi są powszechnie dostępne na naszym rynku. I to niezależnie od tego czy są wykonane z drewna, tworzywa pvc, aluminium czy ze stali – wszystkie mogą być „ciepłe”.
Poprawny montaż drzwi zewnętrznych
Nie tylko wybór odpowiedniego modelu drzwi, o odpowiednim parametrze Ud, jest istotny dla zachowania termoizolacji wewnątrz domu na odpowiednim poziomie. Równie ważna jest prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych ze szczególnym naciskiem na właściwe zabezpieczenie połączenia ościeżnicy z murem. Właściwe dzisiaj rozwiązanie oznacza montaż przy użyciu piany montażowej oraz dedykowanych taśm, co pozwoli uniknąć ryzyka powstawania mostków termicznych.
Po zamocowaniu drzwi w murze przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem powinno się wypełnić pianką poliuretanową – tworzy ona warstwę izolacji termicznej. W drugim kroku należy zabezpieczyć tą warstwę, a więc zastosować taśmy, które pomagają regulować przepływ pary wodnej, zapobiegając skraplaniu się w niej wilgoci. Po wewnętrznej stronie należy zastosować taśmę paroizolacyjną, natomiast po zewnętrznej taśmę paroprzepuszczalną.
Rada eksperta: Pianka poliuretanowa w żadnym wypadku nie powinna mieć kontaktu z wodą, ponieważ może to spowodować obniżenie parametrów izolacyjnych i uszczelniających.
Artykuł przygotowany z wykorzystaniem materiałów prasowych firmy Nitus oraz CAL.