Dla kogo okna za darmo?

Red.: Redakcja |Data publikacji:

Nowa edycja programu Czyste Powietrze 3.0 wprowadziła możliwość uzyskania 100-procentowej dotacji do wymiany okien i drzwi, o ile odbywa się ona w ramach głębokiej termomodernizacji budynku mieszkalnego. W ostatnim tygodniu stycznia br. z takiej „darmowej wymiany” skorzystał z co piąty właściciel domu, składający wniosek w programie Czyste Powietrze. W praktyce oznacza to, że tylko w jednym tygodniu stycznia 850 właścicieli domów w całej Polsce, wymieni sobie okna i drzwi za darmo.

Z dotacji do wymiany stolarki w programie Czyste Powietrze skorzystać może każda rodzina, w której jedno z małżonków ma dochody nie wyższe niż 135 000 zł rocznie, a więc ok. 11 000 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że ponad 90 proc. polskich rodzin posiadających starsze domy jednorodzinne może ubiegać się o taką dotację. Natomiast rodziny mniej zamożne, w których dochód na osobę nie przekracza 1090 zł miesięcznie, mogą ubiegać się nawet o całkowite dotowanie takiej wymiany, praktycznie bez kosztów własnych.

Aby wymienić okna i drzwi za darmo należy spełnić jedynie dwa warunki:

1. Należy być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat.
2. Należy uzyskać w Gminie zaświadczenie, że dochód w rodzinie nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę.

Jeżeli spełniamy te dwa kryteria wówczas można skontaktować się z najbliższym doradcą ds. dotacji, działającym w Koalicji Termomodernizacji. (ich spis znaleźć można w zakładce „Znajdź dilera” na naszej stronie). Doradca ds. dotacji pomoże wypełnić wniosek o przyznanie dotacji, skontaktuje z Audytorem Energetycznym i zaplanuje wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku. On uzgodni zakres prac nie tylko ekipy wymieniającej okna i drzwi, ale też ustali z ekipą dociepleniową termin wykonania ich prac. Jeśli będzie taka potrzeba to ustali także z hydraulikiem termin wymiany kopciucha na nowoczesne źródło ciepła. Na koniec zbierze protokoły wykonania poszczególnych prac i zwróci się do programu Czyste Powietrze o wypłatę dotacji na konto poszczególnych wykonawców robót. Jedynym kosztem wymiany stolarki oraz ocieplenia ścian może się okazać wartość podatku VAT – 8 proc. wartości wykonanych prac.

Od roku 2023 program Czyste Powietrze kładzie nacisk na ocieplenie domów, a nie na wymianę kopciuchów. Owszem, kopciuchy też trzeba będzie wymienić, ale to w drugiej kolejności – najpierw wymiana okien i drzwi oraz ocieplenie ścian i stropów. Doradcy ds. dotacji działający w ramach Koalicji Termomodernizacji stawiają sobie za cel lokalne wsparcie tych procesów. Ich zadaniem jest doradzenie właścicielom domów co należałoby zrobić, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii cieplnej, a potem wyręczyć ich w składaniu wniosków i dogadywaniu się z ekipami wykonawczymi. Ich wynagrodzeniem jest przychód z wykonanych prac – nie płaci za to właściciel domu, ale program Czyste Powietrze poprzez przyznanie środków na termomodernizację tego domu.

Oczywiście z pomocy Doradcy ds. dotacji skorzystać może nie tylko rodzina o najniższych przychodach, ale także ta, której należy się dotacja 70 proc. lub 40 proc. Jakie korzyści uzyskuje? Na pewno podnosi wartość swojego budynku, który stanie się bardziej estetyczny, ale i energooszczędny i ogrzewany niskoemisyjnym źródłem ciepła. Na pewno oszczędzi na rachunkach za węgiel, gaz czy prąd, bo zapotrzebowanie na ciepło spadnie o co najmniej 40 proc., nierzadko o połowę. A wszystko to może być nawet za darmo w ramach dotacji z programu Czyste Powietrze, które pomoże uzyskać lokalny Doradca ds. dotacji.